Užitečný trik na rozmístění položek menu

Pokud jste tvořili někdy vodorovné menu, možná jste se setkali s tím, že chcete nějak hezky rozmístit položky. Nejlépe na celou šířku a tak, aby všude byla stejná mezera.

Moje metoda

  1. Natáhnete si textový rámec odkud kam má být menu.
  2. Do této textové vrstvy dáte na jeden řádek všechny položky menu, které tam chcete mít.
  3. Tam, kde je mezera mezi položkami nechte jednu “mezerníkovou mezeru”.
  4. Tam, kde má být vidět mezera mezi slovy uvnitř názvu jedné položky není “mezerníková mezera” žádná. Místo toho písmeno před mezerou označíte a nastavíte mu prostrkaní znaků něco mezi 300 a 600.
  5. A nakonec v panelu “Odstavec” nastavíte “Do bloku vše

Podstata fíglu spočívá v posledním kroku. Nyní můžete přidávat položky, měnit jejich délku jejich textu, šířku menu, velikost písmen, … a všechny mezery budou mít automaticky stejnou šířku. Akorát pokud se text nevejde na řádek, vznikne vám i řádek druhý.

Na tento trik jsem přišel sám před delší dobou a nechával jsem si ho pro sebe. Jestli jsem byl jediný, kdo tento postup používal to netuším :-)

Pro úplnost uvedu některé další metody:

Metoda s mezerami v textu

Dejte všechny položky menu do jedné textové vrstvy a přidejte mezi všechny položky stejný počet mezer, aby to jakž takž vycházelo. Problém nastane pokud se změní: velikost písma, šířka menu nebo se přidá/změní položka. Potom to možná budete muset všechno zdlouhavě ručně upravovat.

Metoda rozložení do více textových vrstev

Postup je asi takovýto… Každou položku menu dejte do vlastní textové vrstvy. Sečtěte šířku všech položek, odečtěte celkovou šířku menu, vydělit počtem mezer a udělejte mezery o šířce, která vám vyšla a pro jistotu každé položce nastavte zarovnání na střed. Zní to zdlouhavě? …no chvilku to zabere. Na internetu lze stáhnout skript pro Photoshop, který výše uvedené úkony provede za vás, což ušetří mnoho času.

Samozřejmě můžete použít nástroj na automatické rozmístění vybraných vrstev, který je Photoshopu vlastní už nějaký ten pátek.

Automatické rozmístění

Možnosti automatického rozmístění

Ale pokud nejsou vrstvy stejně široké dopadne to třeba takto:

Rozmístění na vodorovné středy

Rozmístěno na vodorovné středy

1 Komentář

  • Tak tohle je bomba, to by mně nikdy nenapadlo :-D Skvělý!

Přispějte svým komentářem

Komentáře používají avatary z Gravataru. E-mail se nezveřejní.

*